Czym jest franczyza?

Moglibyśmy w tym miejscu napisać bardzo długi, specjalistyczny tekst na temat tego czym jest franczyza (zajmujemy się tym od kilku dobrych lat), ale postaramy się, przedstawić ten temat w jak najprostszych słowach.

Czym jest franczyza i dlaczego warto się nią zainteresować?

Wyobraź się przedsiębiorcę, który odniósł sukces. Jego biznes prosperuje bardzo dobrze i choć w trakcie zakładania działalność napotkał pewne problemy to uporał się z nimi, dzięki czemu zyskał cenną wiedzę i doświadczenie. W regionie/mieście, w którym prowadzi swoją działalność widzi duże zapotrzebowanie na swoje usługi i wie, że w innych miejscach jego pomysł na biznes mógłby sprawdzić się równie dobrze. Zaczyna więc szukać i w efekcie znajduje, partnerów biznesowych, z którymi dzieli się swoim „przepisem na biznes”.

Kim jest ów przedsiębiorca? Jest franczyzodawcą.

A jego przyszli partnerzy? To franczyzobiorcy.

My, taki dobrze prosperujący biznes, założyliśmy w 2009 roku i od tamtego czasu rozpoczęliśmy współpracę z 26 (28??) partnerami biznesowymi, z którymi podzieliliśmy się naszym „know-how”, czyli wiedzą oraz doświadczeniem na temat tego, jak stworzyć i zarządzać dobrze prosperującym centrum korepetycyjne.

Zyski z franczyzy

Co zyskuję franczyzobiorca?

1. Oszczędzasz pieniądze. Nie musisz uczyć się na własnych błędach i nie musisz za nie płacić. Już ktoś to wcześniej za Ciebie zrobił!

2. Działasz pod nazwą marki, która już jest rozpoznawalna/doceniana na rynku usług. W przypadku usług edukacyjnych jest to bardzo ważne. Twoi klienci, czyli m.in. rodzice dzieci pobierających korepetycje, będą pytać „Jak długo firma działa na rynku?”. Jeżeli firma prosperuje jako partner długoletniej sieci, w oparciu o sprawdzone, rzetelne standardy – rodzice mają pewność, że ich dzieci nie będą „królikami doświadczalnymi”.

3. Masz do dyspozycji zespół ludzi, którym zależy na sukcesie oraz jak najlepszych wynikach Twojego oddziału.

4. Nie musisz posiadać doświadczenia zawodowego w branży, w której będziesz prowadził działalność – ponieważ otrzymasz pełne przygotowanie i stałą pomoc w tym zakresie.

5. Nie musisz znać się na działaniach marketingowych i promocyjnych, bo to my zadbamy o jak najlepszą ich jakość i skuteczność.

6. Firma franczyzowa dostarcza wszelkie wzory dokumentów potrzebnych do rozpoczęci działalności oraz pomaga w prowadzeniu administracji. Dzięki temu nowy partner biznesowy może zaoszczędzić czas, pieniądze oraz uniknąć niepotrzebnych nerwów.

7. W przypadku partnerów naszej firmy – dostarczymy im także niezbędną wiedzę na temat tego, jak… układać plan zajęć i nim zarządzać. Wydaje się to proste? Wcale takie nie jest! Jeśli Twoje centrum edukacyjne, obsługuje ponad 100 uczniów i chciałbyś aby każdy z nich był zadowolony z zaproponowanej godziny zajęć – wiedz że nasza pomoc w tym względzie będzie nieoceniona!

Co zyskuje franczyzodawca?

W zamian za swoje usługi franczyzodawca pobiera wynagrodzenie w postaci opłaty podstawowej, która pokrywa koszty stworzenia oddziału w mieście/regionie partnera. W kolejnych etapach współpracy franczyzodawca pobiera opłaty miesięczne, które są spożytkowane m.in. na działania marketingowe oraz obsługę oddziału.

Czy muszę prowadzić działalność gospodarczą aby móc rozpocząć z wami współpracę?

Tak, franczyza wymaga prowadzenia/założenia działalności gospodarczej oraz inwestycji własnego kapitału.

Koszty franczyzy – ile będę musiał zainwestować?

Inwestycja oscyluje pomiędzy 15 000 a 20 000 tys. zł. Wielkość inwestycji zależy od wielkości miasta, w którym powstanie Twoje centrum korepetycyjne.

Co wchodzi w skład inwestycji we franczyzę?

Inwestycja obejmuje:

 • wynajem lokalu
 • zakup wyposażenia: ławki, krzesła, tablice, komputery
 • zaprojektowanie i wyprodukowanie elementów identyfikacji wizualnej takich jak np. tabliczki, wizytówki, folie itp.
 • franczyzowa opłata licencyjna oraz opłaty marketingowe
 • media: Internet, telefon, prąd itp.

Czy franczyza się opłaca?

Większość naszych oddziałów zyskuje rentowność po 3 miesiąca działalności, zdarzają się także takie, które już w pierwszym miesiącu stają się rentowne lub takie, którym zajmuje to trochę więcej czasu.

Średni zysk brutto w pierwszym roku działalności wynosi ok. 3 – 3,5 tys. zł miesięcznie w przypadku średniego miasta. Otworzenie centrum korepetycyjnego w dużym mieści (powyżej 200 tys. osób) zapewnia większe możliwości zdobycia klientów, a tym samym większe zyski z franczyzy.

Czy któreś spośród waszych oddziałów zakończyły swoją działalność?

Tak, mieliśmy dwa takie przypadki. Zamknięcie tych oddziałów było powiązane z wyborem innej drogi zawodowej przez ich dyrektorów. Osoby te zdecydowały, ze chcą powiązać swoją przyszłość zawodową z inną branżą.

Od jak dawna firma istniej na rynku?

Pierwsze centrum korepetycyjne założyliśmy w Opolu w 2009 roku, natomiast pierwszy oddział franczyzowy powstał w 2012. Od tamtej pory rozwijamy się dynamicznie, jednak z zachowujemy wysoką jakość dostarczanych usług podczas otwierania każdego kolejnego centrum. Rocznie powstaje średnio 5 naszych oddziałów. W tym samym czasie nasz największy konkurent uruchamia ponad 10 centrów korepetycyjnych, jednak większość z nich znika po kilkunastu miesiącach.

Jakie przedmioty szkolne mają w ofercie Wasze centra?

Nasze centra edukacyjne są uniwersalne. Nie skupiamy się jedynie na przedmiotach ścisłych bądź często wybieranych na maturze. Posiadamy w ofercie wszystkie przedmioty ogólnokształcącej podstawy programowej, a niektóre centra (odpowiadając na potrzeby klientów) poszerzyły swoją ofertę o korepetycje przedmiotowe w języku angielskim bądź kursy z przedmiotów zawodowych takie jak np. elektrotechnika.

W czym pomagacie Państwo na początku i w trakcie działalności centrum?

Prowadzimy naszych partnerów przez każdy etap zakładania i prowadzenia własnej działalności.

Pomagamy:

 • założyć własną działalność gospodarczą,
 • wybrać odpowiednią lokalizację i podpisać jak najkorzystniejszą umowę z najemcą,
 • zdobyć dodatkowe środki finansowe na prowadzenie własnej działalności gospodarczej,
 • pozyskać klientów – mamy opracowaną ścieżkę sprzedażową oraz marketingową zapewniającą bardzo wysoka skuteczność sprzedaży.

Dostarczamy:

 • jednolitą, skuteczną komunikacje marketingową,
 • wzory wszelkich niezbędnych dokumentów, wzory umów dla pracowników, umów z klientami, regulaminy świadczenia usług,
 • opracowaną metodykę pracy korepetytorów w grupach korepetycyjnych oraz przygotowywania ich do pracy,
 • szkolenia sprzedażowe i managerskie dla naszych partnerów,
 • opracowane procedury rekrutacji pracowników, wdrażania ich do pracy oraz ewaluacji ich wyników,
 • opracowane procedury obsługi klienta,
 • opracowaną ścieżkę obiegu dokumentów w centrum korepetycyjnym,
 • w pierwszym okresie prowadzenia działalności nowi dyrektorzy maja przydzielonego konsultanta, który doradza i pomaga we wszystkich sprawach dotyczących centrum korepetycyjnego.

Czy pomagacie w pozyskaniu środków potrzebnych do uruchomienia centrum korepetycyjnego?

Tak, posiadamy możliwości organizacji finansowego wsparcia dla partnera franczyzowego.

Czy środki na otworzenie własnego centrum mogą pochodzić z urzędu pracy?

Tak, jednak to od poszczególnych powiatowych urzędów pracy zależy jak i na co zostaną przyznane. Z doświadczenia wiemy, że urzędy pracy niechętnie finansują wydatki związane z licencjami franczyzowymi, mogą jednak sfinansować np. wyposażenie centrum korepetycyjnego.

Jak zostać franczyzobiorcą EDUN?

Wypełnij formularz zgłoszeniowy, wyślij e-mail (franchising@edun.pl) lub zadzwoń bezpośrednio pod numer 694 047 267. Jeżeli skontaktujesz się z nami on-line – oddzwonimy i ustalimy termin spotkania w naszym centrum, gdzie zaprezentujemy szczegóły dotyczące systemu franczyzowego oraz współpracy z nami. Następnie będziesz miał okazję osobiście zobaczyć jak wygląda codzienna praca w centrum korepetycyjnym.

Są różne sposoby prowadzenia firmy, która jest franczyzodawcą. My postawiliśmy na wysoką jakość dostarczanych usług. Nie wierzysz? Skontaktuj się z naszymi partnerami biznesowymi. Jeżeli zdecydujesz się na pracę z nami – i tak prędzej czy później to zrobisz 🙂

Skontaktuj się z nami
i poznaj szczegóły

Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy:

Imię i nazwisko

Miasto

Numer telefonu

E-mail


Pobierz wizytówkę

Lub zadzwoń do nas juz teraz:

Dariusz Dmowski

507 239 600

Dyrektor oddziału
EDUN Korepetycje
Dowiedz się więcej!

Dowiedz się więcej!

Wypełnij formularz, oddzwonimy
i przedstawimy Ci naszą ofertę: